Informacje o pellecie

 

Czym jest pellet i jakie jest jego zastosowanie?

Pellet to ekologiczne biopaliwo stałe do kotłów dedykowanych pelletowi (wtedy urządzenia mają największą sprawność), nagrzewnic powietrza, kotłów wielopaliwowych, kominków (za pomocą specjalnych koszy do spalania pelletu), piecyków pelletowych, kóz na pellet, do kotłów zgazowujących drewno, oraz innych urządzeń grzewczych na paliwa stałe. Do zastosowania jako: paliwo podstawowe, paliwo startowe oraz uzupełniające przy spalaniu węgla lub typowego drewna.

 

Z czego powstaje pellet?

Pellet  to produkt grzewczy należący do biopaliw. Najczęściej na rynku występuje pellet drzewny, produkowany z drewna iglastego bądź liściastego o średnicy 6-8 mm. O wiele rzadziej występują bardziej egzotyczne mieszanki.  Do produkcji pelletu może być również używana trawa, łuska owsiana bądź słonecznikowa. W zależności od rodzaju materiału i temperatury suszenia pellet może mieć ciemny lub jasny odcień oraz wartość opałową między 12000 J/kg do 21 000 J/kg.

 

Jakie są normy pelletu?

Dla urządzeń grzewczych dedykuje się pellet pochodzenia drzewnego. Wysoką jakość pelletu potwierdzają certyfikaty opierające się na normie EN 14961-2:2011.  Najwyższa jakość/powtarzalność potwierdzona jest certyfikatami ENplusA1 oraz DINplus. Ogólnie mówiąc, jeśli pellet posiada wyżej wymieniony certyfikat możemy zakładać, że jest to produkt wysokiej jakości. Jednak istnieją producenci pelletu, którzy posiadając własne i powtarzalne źródło trociny oraz wysokiej klasy sprzęt do produkcji pelletu wytwarzają bardzo dobrej jakości produkt nieposiadający certyfikatu. W przypadku zakupu tego rodzaju pelletu warto zaufać sprawdzonemu dostawcy.

 

Popularność i możliwości zastosowania pelletu.

Pellet jest szeroko używany w Europie Zachodniej, na przykład w Danii, Szwecji, Austrii, Niemczech, Włoszech. Jego zalety od wielu lat dostrzegają również klienci w Polsce. Pellet jest stosowany do ogrzewania wszelkiego rodzaju budynków: mieszkalnych, przemysłowych, użyteczności publicznej oraz gospodarskich.

 

Dlaczego warto stosować pellet?

Istnieje wiele powodów dlaczego warto wykorzystywać pellet. Jest to paliwo czyste i ekologiczne, nieszkodliwe dla środowiska dzięki zerowej emisji, gdyż ilość dwutlenku węgla emitowana do atmosfery podczas spalania biomasy, jest równa ilości CO2 pochłanianego  przez rośliny podczas ich wzrostu.

Urządzenia na pellet mają nie tylko niską emisję gazów ale także wysoką sprawność, ponadto atrakcyjny koszt zakupu pelletu sprawia , że ogrzewanie pelletem jest  zarówno tanie jak i ekologiczne.

Ogrzewanie budynków za pomocą pelletu jest równie łatwe jak za pomocą bezobsługowych kotłów olejowych. Wymiana kotła (lub samego palnika) nie wymaga zmiany już istniejącej instalacji, a co najważniejsze koszt inwestycji zwraca się w przypadku kotła w kilka sezonów, a w przypadku nagrzewnicy powietrza nawet w jeden sezon.

Pellet jest o paliwem ekologicznym  należącym do grupy odnawialnych źródeł energii, co jest istotne dla świadectwa charakterystyki energetycznej budynku przy wyliczaniu współczynnika zapotrzebowania na energię pierwotną.

 

Zalety/korzyści pelletu:

1.    Ekologiczne paliwo - „zerowa emisja”

2.    Tanie i powszechnie dostępne paliwo

3.    Łatwe w transporcie i magazynowaniu oraz użyciu

4.    Brak przykrego zapachu oraz brudzącego kurzu

5.    Stosunkowo niskie koszty ogrzewania

6.    Paliwo odporne na samozapłon

7.    W procesie spalania powstaje niewielka ilość popiołu, który może stanowić nawóz organiczny

8.    Dodatkowe punkty przy wykonywaniu charakterystyki energetycznej budynku.

9.    Możliwość zaanektowania nietypowej przestrzeni na zbiornik paliwa.

 

W jakich opakowaniach można kupić pellet?

Pellet można kupić w szczelnych workach foliowych (masą od 15 do 25 kg) pakowanych na drewniane palety (około 1000 kg) oraz w big bagach (1000 kg). Pellet pakowany na palety jest najczęściej ochraniany przed złymi warunakami atmosferycznymi przez kaptur foliowy lub folie strech.  Pellet najczęściej jest dostarczany małymi ciężarówkami dostawczymi posiadającymi windę. Kierowca za pomocą paleciaka wciąga pellet na wskazane miejsce. Można wykupić usługę zaniesienia pelletu do kotłowni. Kierowcy mogą również odebrać stare palety oraz worki foliowe i strech/kaptury.

 

Jak należy przechowywać pellet?

Większość producentów zaleca aby przechowywać pellet w miejscu suchym i nienarażonym na bezpośrednie działanie warunków atmosferycznych. Aczkolwiek niektórzy dopuszczają przechowywanie pelletu na zewnątrz (max. 6 miesięcy od momentu zakupu), jeśli jest on zapakowany w fabryczne kaptury.

Worki pelletu powinny być ustawione na paletach drewnianych.

 

Ile potrzeba pelletu by ogrzać dom?

W klimacie umiarkowanym, przy mroźnych zimach:

  • dla domu o powierzchni około 50 mzużycie sezonowe wynosi około 2 ton.
  • dla domu o powierzchni około 100 mzużycie sezonowe wynosi około 4-5 ton.
  • dla domu o powierzchni około 150 mzużycie sezonowe wynosi około 5-6 ton.
  • dla domu o powierzchni około 200 mzużycie sezonowe wynosi około 7-8 ton.

 

Jak często należy uzupełniać kocioł na pellet?

Częstotliwość uzupełniania jest uzależniona od mocy palnika oraz pojemności zbiornika na pellet. Średnio jeden zbiornik wystarcza na około 2-7 dni. Planując budowę kotłowni warto zaplanować miejsce na zbiornik/pomieszczenie na pellet. Może on być tak duży, że ładować się go będzie raz na sezon.

 

Jak często trzeba wygarniać popiół?

W zależności od używanego pelletu oraz mocy urządzenia, wybieranie popielnika należy wykonywać od kilku razy w roku do kilku razy na dobę.

 

Dlaczego pellet jest „podwójnie ekologiczny”

Pomijając zerową emisję, pellet najczęściej wytwarza się z drewnianego odpadu, jakim jest trocina. Odpad ten powstaje w wyniku wytworzenia produktów takich jak podłogi, stolarka drzwiowa i okienna, architektura ogrodowa i wiele innych wykorzystujących drewno do produkcji. Dzięki przerobieniu trociny na pellet,  zostaje ona poddana swoistemu recyklingowi, sprawiając, że jest to produkt jeszcze bardziej ekologiczny.

 

Czy urządzenia na pellet są ciche?

Urządzenia na pellet spełniają wszelkie normy dotyczące hałasu.  Jednak są trochę głośniejsze niż np. kotły gazowe, ponieważ czasem słychać dozowanie paliwa oraz nadmuch wentylatora.

 

Czy urządzenia na pellet są bezpieczne?

Urządzenia na pellet spełniają wszelkie europejskie normy dotyczące bezpieczeństwa. Urządzenia Orte mają aż 5 systemów bezpieczeństwa, które chronią użytkowników przed pożarem.